Nezabudnuteľné výlety po Slovensku

Slovensko

Cestovný ruch predstavuje to odvetvie národného hospodárstva, ktoré obyvateľstvu zabezpečuje objavovanie nových miest a oddych. Počiatky cestovného ruchu sú spojené s výstavbou zariadení podobných dnešným kúpeľom starovekými Rimanmi. Medzi prvé kúpele, o ktorých sa zachovala písomná zmienka predstavujú Turčianske Teplice. Práve kúpeľníctvo sa stalo obľúbenou rekreačnou aktivitou pre široký okruh ľudí. Výlety po Slovensku domácich, ale aj zahraničných návštevníkov sú spájané s rekreáciou v kúpeľoch. Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt slovenske vodyNeskôr, v období 19. storočia sa rekreanti začali zaujímať aj o horské oblasti. Spolu s kúpeľníctvom sa veľkej obľube tešia výlety po slovensku, ktoré sú zamerané na turistiku a návštevu prírodných pamiatok. Na Slovensku je celkovo 9 národných parkov a 14 chránených krajinných oblastí. Ich celková rozloha je až 17,5 % z celkovej plochy Slovenska.

Kúpeľníctvo na Slovensku sa teší veľkej obľube vďaka termálnym prameňom. Za termálne pramene možno považovať tie, ktoré podľa prirodzenej teploty pri prameni vody získavajú teplotu vyššiu ako 25°C. Termálny prameň predstavuje vodnú zložku, z ktorej vyviera ohriatá voda na zemský povrch, zväčša obohatená o minerálne zložky. Táto voda preteká pomedzi pukliny, ktoré sa nachádzajú v zemskej kôre do určitých hĺbok, v ktorých dochádza ku ich vyhrievaniu pomocou zemského tepla. Následne sa vracia späť k zemskému povrchu, z ktorého vyviera. Ohriata voda umožňuje vytvárať systémy, ktoré sú vhodné jednak pre vykurovanie, ale aj pre rekreáciu. Slovensko sa pýši až 25 kúpeľnými mestami. Odhaduje sa, že až 40 % z celkového počtu návštevníkov predstavujú zahraniční návštevníci. Výlety po Slovensku sú teda v značnej miere realizované práve zahraničnými turistami a návštevníkmi. Slovensko je tiež známe tým, že slovenské kúpeľníctvo patrí aj medzi svetovú špičku čo sa týka kvality služieb.

Súvisiaci obrázokSlovensko je vo svete známe aj tým, že má obrovské zásoby pitnej vody. Na tomto fakte majú zásluhu najmä minerálne pramene, vďaka ktorým dochádza ku spracovaniu a fľaškovaniu vody. Odhaduje sa, že na území Slovenska sa nachádza až 1600 minerálnych prameňov. Minerálne pramene predstavujú vodný zdroj, ktorý sa od ostatných podzemných vôd odlišuje svojimi vlastnosťami a teplotou. Za minerálne vody sa považujú tie, ktoré v čase ich vyvretia na zemský povrch obsahujú v 1 litri viac ako 1 gram rozpustených pevných látok alebo 1 gram rozpusteného oxidu uhličitého. Viaceré minerálne vody majú významný obsah vápnika, ktorý je dôležitý pre správny rast a výživu kostí. Voda, ktorá má mineralizáciu nižšiu než stanovujú normy, sa nemôže označovať ako minerálna voda, ale takéto vody sú známe pod označeniami pramenitá alebo stolová voda.

Slovenske kroje s tradíciou
Cestovanie
Slovenské kroje sú hlavným prvkom našej kultúrnej identity

Slovenské kroje sú krásne predovšetkým svojou rozmanitosťou a každý z regiónov sa vyznačuje inými prvkami, ktoré sú vnášané do tohto odevu našich predkov. Zanechali nám teda dedičstvo úžasných rozmerov, ktorého popularita sa po rokoch opäť dostáva do popredia. Niektoré z prvkov slovenských krojov sa teda používajú aj pri súčasných módnych …

Slovenské kúpele pre deti aj dorast
Cestovanie
Slovenské kúpele vám ponúknu liečbu aj rekreáciu

Slovensko je krajina, ktorá sa môže pýšiť mnohými krásnymi úkazmi. Okrem slovenských hôr máme aj slovenské kúpele, ktoré si obľúbili nie len domáci turisti, ale aj zahraniční turisti, ktorí navštevujú slovenské kúpele pre ich mnoho blahodarných účinkov. Okrem toho, že mnohé kúpele sú využívané ako liečebné a sú určené primárne …