Spoločenské kabelky, kedy ich nosiť?

Móda

Kabelku možno charakterizovať ako priestor, do ktorého je možné vkladať predmety a prenášať ich. Kabelka predstavuje výrobok, ktorý je väčšinou vyrobený z kože alebo z textílii. Kabelky prešli dlhodobým vývojom a dnes už na trhu nájdeme rozličné typy kabeliek – od klasických kabeliek na denné nosenie, cez spoločenské kabelky až po športové tašky či vaky.

Kabelky v minulosti

Vývoj kabeliek je ovplyvnený dobou. Predchodcami súčasných kabeliek sú vačky, ktoré boli šité z kože a nosili sa pripevnené na opaskoch. V období stredoveku boli výhradne mužskou záležitosťou a muži si do nich vkladali rôzne cenné predmety – napríklad zlato alebo nože. Nosili sa väčšinou pripevnené na opaskoch. Neskôr ich začali využívať aj ženy, tie si ich upevňovali okolo nohy. Tie v nich nosili cennosti v podobe vzácnych rastlín alebo šperkov. Neskôr sa kabelky vyrábali vo väčších veľkostiach a slúžili na prenášanie vecí. Jednalo sa napríklad o oblečenie a využívali sa na cestovanie. Tento spôsob ich nosenia sa ustálil a využíva sa aj dnes.

Kabelky v súčasnosti

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt spolocenske kabelkySúčasnosť nám aj v prípade kabeliek ponúka nekonečne veľa možností. Kabelky sa výrábajú z viacerých materiálov – najpoužívanejšími sú koža a jej imitácie, textílie alebo syntetické materiály. Dnes už na trhu nájdeme aj kabelky, ktoré sú vyrobené z recykľovateľných materiálov – napríklad z plastu. Aj do výroby kabeliek sa začína dostávať ekologickosť a preto sa aj počas ich výroby kladie dôraz na šetrenie životného prostredia a trendom je vyrábať kabelky z ekologických materiálov.

Existuje veľké množstvo rôznych typov kabeliek. Delia sa na viacero základných typov. Najčastejšie sa kabelky delia na:

  • kabelky na každodenné nosenie: sem patria kabelky väčších tvarov, väčšinou obdĺžníkového tvaru. Sú vyrobené tak, aby sa do nej zmestili všetky drobnosti. Nosia sa na všetky bežné príležitosti.
  • spoločenské kabelky, ktoré sú menších tvarov. Spoločenské kabelky sa nosia všade tam, kde je predpísaný dress code. Ich tvar umožňuje nosenie len tej najzákladnejšej výbavy – drobná kozmetika, telefón alebo peniaze.
  • večerné kabelky: sú vhodné na spoločenské udalosti neoficiálneho charakteru, napríklad do kina alebo do baru. Vďaka ich elegantnosti dokážu outfit pozdvihnúť na úplne inú métu.
  • športové tašky: sú väčších rozmerov a nosia sa prevažne na športoviská.
  • batohy: dostávajú sa opäť do módy. Môžeme ich vidieť na ženách, ktoré idú do školy, ale sú módnym doplnkom aj pre tie, ktoré majú momentálne oblečené dlhé šaty. Batoh je väčšinou o niečo väčší než kabelka na každodenné nosenie, zmestí sa teda doň oveľa viac vecí.
Dámsky kabát na jar
Móda
Ako si vybrať prechodný dámsky kabát na jar a jeseň?

Prechodné obdobie je charakteristické tým, že teplota vonku už nie je príliš nízka, no ani príliš vysoká. To znamená, že vonku je chladno napriek tomu, že slniečko nás sem-tam poteší svojimi hrejivými lúčmi. Jar a jeseň patria medzi obľúbené ročné obdobia mnohých z nás. Jar je charakteristická tým, že všetko …

Krásne dámske spoločenské šaty
Móda
Dámske spoločenské šaty – symbol ženy

Bez spoločenských šiat by nebol ženský šatník to, čo je. Dámske spoločenské šaty nájdeme v šatníku každej ženy. Spoločenské udalosti musí z času na čas absolvovať každý z nás, preto je ich absencia často problémom. Dámy však dámske spoločenské šaty nenosia len na významné udalosti, ale mnohé tiež aj v …

Kvalitné obleky na mieru
Móda
Obleky na mieru vo vysokej kvalite

Kvalitné obleky na mieru nepatria medzi doménu iba bohatých mužov. Obleky na mieru sú šité na mieru, pre každého muža, ktorý sa chce cítiť sebavedomo, pohodlne a dobre vo svojom oblečení. Z času na čas príde v živote každého muža situácia, kedy sa mu hodí mať vo svojom šatníku kvalitný a štýlový oblek, košeľu …